Tarihçemiz

İşletmemiz 1898 yılında Kütahyanın tahıl pazarı ( Saman Pazarı ) mevkiinde açılmıştır. Kurucumuz Mustafa Beydir. Mustafa Bey, yaptığı helvalar sayesinde Kütahya havalisinde ün kazanmıştır. O dönemin paşası ( Vali ) olan Fuat Paşanın dikkatini çeker. Mustafa Beyin o zamanlardaki lakabı " Eli Merdan " dır. Fuat Paşa ile tanıştıktan sonra " Helvacıoğlu " lakabını ona uygun bulur. Mustafa Beyde Fuat Paşanın bu nezaket ve muhabbetine karşı daha hiç yapılmamış yeni bir helva yapar. Günümüze kadar gelen paşa helvası Fuat Paşa için yapılmış bir helvadır.

1923 yılında tahıl pazarında bulunan dükkanımızda yangın çıkar. Bütümn eşyalarımız yandığı ve daha sonra şimdiki ikamet ettiğimiz dükkanımıza geçtiğimiz ama yangından hiçbir imalat malzemesi kurtulamadığından dolayı, helva imalatı 2 yıl boyunca yapılamamıştır. Mustafa Bey ( Helvacıoğlu ) 1927 yılında vefatına kadar hep helvacılık yaparak geçimini sağlamıştır. Mustafa HELVACIOĞLU nun 4 çocuğu vardır. Vefatından sonra çocuklarından 3 ü helva işine devam ettiler. Bu 3 çocuğun ortancası yani dedemiz Rıca HELVACIOĞLU , Mustafa HELVACIOĞLU ndan işletmeyi devraldı.

Mustafa HELVACIOĞLU eski zamanda tahin ve helva imalatı için elektrik olmadığı, susam tahini yapmak için atlarla değirmen taşını döndürerek tahinleri böyle yaptığı, elde edilen tahinlerle de helva imalatında yine elle kazanda dövme suretiyle yapıldığı ilerki zamanlarda balkan harbi şekerin bulunmadığı vakitlerde yine Hasan Basri Hazretleri gibi pekmezden helva yapıldığını anlatırdı.

1950li yıllarda ülkemizin içinde bulunduğu zor dönemlerde Kütahya ve çevresindeki kasabalarda veköylerdeki halka helva imalatı yaparak geçimlerini sağlamışlardır.

İşletmemiz Mustafa HELVACIOĞLUndan sonra aynı kalitede sadece isimler değişerek 1997 yılına kadar devam etmiştir. O günden sonra zamana ayak uyduran firmamız şu anda faaliyet gösteren HELVACIOĞLU GIDA İMALAT TURİZM VE NAKLİYAT LTD.ŞTİ. olarak tescil edilmiştir. Firmamız şuan da 3 kardeş olarak hizmet vermektedir. Firmamızın eskilere dayalı belgeleri 1923 yılında çıkan yangından sonra 1956 yılından resmi belgelerle bugüne kadar devam etmiştir.

Siz kamuyouna aktarılan bu bilgiler 3. kuşak 81 yaşındaki Mustafa HELVACIOĞLUna aittir. (11 Nisan 2010 yılında vefat etmiştir.)

Firmamız 4 nesilden beri helva ve tahin imalatı ile uğraşmaktadır. Helvada lezzet ve kaliteye önem verdiğimizden bugünlere gelmenin haklı gururunu yaşamaktadır." Helvacıoğlu soyadımız 1898 yılından beri kalitedir amacımız."

 Rıza HELVACIOĞLU - Aşkın Rıfat HELVACIOĞLU - İbrahim HELVACIOĞLU