Tahin

İçerdiği bol miktardaki karbonhidrat nedeniyle özellikle kış aylarının vazgeçilmez tatlısı olan tahin pekmeze adını veren, apayrı iki tat aslında. Acaba bu tatlar nasıl oluşuyor ve neden bu kadar yararlılar?

Susam tohumları, yaklaşık altı saat kadar suda bekletildikten sonra kabuklarından özel bir teknikle ayrılıyor ve kavrulup kurutuluyor. Değirmende öğütülen bu madde tahin halini alıyor. Tahin, içerdiği yüzde 55 yağ oranı sayesinde vücudumuza enerji veriyor, vücudumuza gerekli olan yağ asitlerini sağlıyor ve besinlerin midemizde uzun süre kalmasını sağlayarak acıkmayı geciktiriyor.

Pekmezin yapımınınsa daha zahmetli olduğu söylenebilir. Bağbozumu zamanı toplanan üzümler, bakır leğenlerde ya da şırahane adı verilen odalarda çiğnenerek suyu çıkarılıyor. Daha sonra tekrar leğenlere konularak kaynatılıyor. Ä°şte bu kaynama sırasında, pekmez toprağı diye adlandırılan beyaz renkli toprak da işin içine giriyor ki bu toprak hem pekmezin çabuk kıvam kazanmasını, hem de renginin açık olmasını sağlıyor. Katılaşmak üzereyken ateşten çekilen pekmez, süzülüp uygun kıvama gelene kadar tekrar kaynatılıyor.

Ülkemizde yetişen üzümün yaklaşık yüzde kırkının yapımında kullanıldığı pekmez, içinde barındırdığı glikoz ve früktoz sayesinde sindirim sistemimizde hemen emilmekte ve bu da acil enerji ihtiyacımız için bulunmaz bir kaynak oluşturmaktadır. Vücudumuz tarafından emilebilen demirin değerliği +2'dir ve pek çok durumda, dışarıdan alınan +3 değerlikli demir +2'ya çevrilemez. Oysa üzüm ve dolayısıyla pekmezde bulunan demirin değerliği tam da vücudumuzun istediği gibi +2'dir. Yani sabahları, yiyeceğimiz pekmez günlük demir ihtiyacımızın yarıya yakınını karşılayacaktır. Ayrıca pekmezde bulunan glikoz beynin enerji kaynağıdır.

Üzüm pekmezini anlattık ama daha birçok pekmez çeşidi var; dut, hindiba, keçi boynuzu... Hepsinin kendine has özellikleri ve yararları var tahmin edileceği üzere.

şimdi, yukarıda tek tek anlatmaya çalıştığımız tahin ve perkmezi, istediğiniz koyuluğu yakalayana kadar karıştırabilirsiniz. Damak tadınıza en uygun karışımı yakalamak için arada bir ekmeğinizi tabağın içine daldırmayı da ihmal etmeyin.