Helva

Tahin helvası kolesterol ihtiva etmez ve enerji deposudur. Tahin helvası; kalsiyum açısından da zengindir. Tahin helvası; tok tutar, dinç tutar,balgam söktürücüdür, mideyi rahatlatıcıdır, saç dökülmesini engeller, sedef, egzama gibi hastalıklara da iyi gelir.

 

Sağlık Deposu Helvanın Faydaları :

Tahin Helvası esas olarak tahin, çöven ve şekerden yapılır. Helva içerdiği çöven ile bulaşıcı hastalıklara karşı koruyucu fayda sağlar. 
Tahin, susamdan yapılır. Tahin, hammaddesi olan susam nedeniyle sağlık açısından önemlidir. Tahin vücudumuza enerji verirken, yağ asitlerinin oluşumunu da sağlar. Tahin; hücreleri yeniler, yaraları kapar, bedeni güçlendirir. Tahin önemli miktarda lesitin içerir. 

Helva; bedenen çalışanlara, sporculara, büyüme çağındaki çocuklara, gebelere, emziren kadınlara çok yararlıdır. Helva B grubu vitaminler açısından zengindir. 

Sade tahin helvası, kakaolu tahin helvası, fıstıklı tahin helvası, kakaolu+cevizli tahin helvası, pekmezli tahin helvası (Ermenek Helvası), kürek helvası olmak üzere tahin helvasının çeşitleri vardır. 

Köpük helvası tahin içermez. 

Helva şeker hastalarına tavsiye edilmez. Doğal olmayan tatlandırıcı ile yapıldığı için diyet helva da tavsiye edilmez. 

Tahin helvası günlük bir kibrit kutusu kadar yenirse, kararınca olur.